Zanim adoptujesz lub kupisz mopsa- garść informacji

zanim adoptujesz lub kupisz mopsa

Mops to pies wymagający. Tak, dobrze słyszycie. Ale jak to? Przecież to pies wyhodowany głównie z myślą o dotrzymywaniu towarzystwa nam, ludziom. No tak. Ale spójrzcie na niego, człowiek go skrzywdził. To nie jest maskotka dla każdego. Dlatego do adopcji bądź kupna mopsa podejdźcie odpowiedzialnie.

Mops to pies chorowity

Pisałam o tym szerzej TUTAJ.

A jak pies choruje, to gdzie biegniemy? Do weterynarza. A czy weterynarz jest za darmo? Nie jest. Więc warto wiedzieć, że mops MOŻE ALE NIE MUSI Was dużo kosztować. Warto być jednak przygotowanym na taką ewentualność.

Mops może być wybredny

Chodzi o jedzenie. Może być wybredny z wyboru albo może być alergikiem. Może się okazać, że pierwsza karma, jaką kupicie dla mopsika albo dostaniecie z hodowli, nie spełni jego oczekiwań. Albo będzie jak nasz Sheldon, zje, zje, a za dwa tygodnie jej nie tknie. Trzeba cierpliwości do tej psiny.

Pielęgnacja mopsa? Też kosztuje

KLIK.

Wszystko kosztuje i pieniądze i Wasz czas. Trzeba dbać o fałdki przy nosie, na kufie generalnie, o przestrzenie międzypalcowe, o SIERŚĆ. MOPS GUBI SIERŚĆ CAŁY ROK. Nie dajcie się nabrać szczeniaczkowi, przez pierwsze pół roku mogłam Sheldona miziać do woli i nie został mi na ubraniu ani jeden włos! A później były już wszędzie 😉

Jeśli jesteście przewrażliwieni na punkcie czystości, to może lepiej przygarnąć innego pieska. Uprzedzam, nie każdemu mopsowi pomoże karma z biotyną, witaminki czy kąpiele w specjalnym szamponie i częste trymowanie. Jasne, da to jakiś efekt, ale sierść i tak znajdziecie w kawie, na pewno.

Upalne wakacje na plaży? Lepiej nie z mopsem

Mopsy są rasą szczególnie narażoną na przegrzanie i udar cieplny! Jeśli snujecie plany o wylegiwaniu się na plaży w trzydziestostopniowym upale z pieskiem, to PROSZĘ WAS, NIECH TO NIE BĘDZIE MOPS. Wakacyjną porą widać mopsiaki na spacerach, opadające już z sił, z jęzorem na wierzchu, które nie powiedzą właścicielowi: „STOP, mam dość”. Nie powiedzą, bo pójdą ślepo za właścicielem, ba, one dodatkowo kochają słońce. Dlatego to właściciel powinien być ODPOWIEDZIALNY i nie zabierać go ze sobą w upał.

Nasz mopsik na plażę jeździ tylko poza sezonem, innym razem, gdy my chcemy rekreacyjnie udać się na słoneczko, organizujemy mu opiekę.

Jesteś bardzo aktywny? Lepiej kup sobie ogara polskiego 😉

Oczywiście, obalam mit, że mopsy są tylko i wyłącznie psami kanapowymi i nie mają sił się ruszyć z kanapy jak w reklamie Voltarenu. Z reguły uwielbiają spacerować, aportować, gonić ptaki czy koty. Ale nie są przystosowane anatomicznie do tego, żeby dotrzymać Ci kroku, jak Ty będziesz śmigać na rowerze. To nie ten wybór.

Potrzebujesz ciszy przy zasypianiu? Mops chrapie głośniej niż mój tata

Mój tata chrapał głośno. Ale to nic w porównaniu z mopsem. A gdy trafisz jeszcze na mopsa z przerostem podniebienia, to już w ogóle. Sheldona słychać w drugim pokoju. Do tego idzie się przyzwyczaić, ale no, nie da się tego zmienić, to coś, co w jakimś stopniu będzie miał każdy mops. To nie jest cichy pies. Może za szczeniaka będzie względnie cicho, ale nie później.

 

Zanim adoptujesz lub kupisz mopsa- przeczytaj proszę ten tekst. To naprawdę niewiele, ale pozwoli Ci podejść do tematu odpowiedzialniej, możesz przemyśleć sprawę, czy masz zasoby, by stać się właścicielem mopsa. Mopsy kochają naprawdę mocno, są urocze, ale no właśnie.. mają wiele ALE. I warto je znać.