TOP 8 gier planszowych do zagrania w wakacje z przyjaciółmi

TOP 8 gier planszowych do zagrania w wakacje

Razem z mężem kochamy grać w planszówki. On nie tak bardzo jak ja, ponieważ dzieli tę miłość, także do gier komputerowych, od których ja stronię. Ale niewątpliwie jest to i dla mnie i dla niego czynność relaksująca, i uwielbiamy zapraszać naszych przyjaciół na wspólne rozrywki.

Planszówki pozwalają mi wyciszyć umysł. TAK, naprawdę! Mimo, iż nie lubię przegrywać, to uczą mnie cierpliwości. Mimo iż czasami niszczą wspaniałe przyjaźnie na kilka godzin to i tak są doskonałą okazją do spotkań towarzyskich. Zwłaszcza dla takich osób, które stronią od życia nocnego, imprez w klubach i tym podobnych. Wreszcie granie w nie, traktuje jako moje małe hobby.

Przetestowaliśmy już kilkadziesiąt gier planszowych, mamy swoje ulubione, i takie których jednak postanowiliśmy pozbyć się z naszej kolekcji. Dlatego, opierając się tylko i wyłącznie na naszym osobistym doświadczeniu, przedstawiam Wam istnie subiektywny TOP 8 gier planszowych do zagrania w wakacje z przyjaciółmi. Może znacie te pozycje, może lubicie, a może nie, ja polecam przetestować! W końcu są wakacje, więc kiedy jak nie teraz 🙂

Zaznaczam, że kolejność w tym zestawieniu jest przypadkowa!

  1. Wsiąść do pociągu EUROPA

Twoim zadaniem jest zrealizować trasy, które widnieją na Twoich biletach, które otrzymujesz na początku rozrywki. Robisz to z pomocą Twoich kolorowych wagoników, które możesz wyłożyć na planszy z trasami, pod warunkiem, że za nie zapłacisz kartami wagonów o odpowiednim kolorze, które zbierasz podczas gry. Uważaj przy tym, by ktoś nie zajął Ci torów, bo dworców nie możesz wybudować zbyt wiele- a tylko one mogą Cię z takiej sytuacji wyratować! No chyba, że wybierzesz okrężną trasę. Sam obierz taktykę na budowanie trasy: więcej krótkich, ale dających mniej punktów wojaży, albo wybierz te dłuższe podróże, ale lepiej punktowane.

Doświadczaj jazdy w tunelach, podróży promem i baw się przy tym dobrze!

My zawsze się przy tym świetnie bawimy. No ok, chyba, że wszyscy inni, od początku gry, zajmują mi systematycznie wszystkie upatrzone trasy. Wtedy trochę się denerwuje.

Gra od 2- 5 osób, do pogrania również z młodszym rodzeństwem!

  1. Kakao

Wyobraź sobie, że jesteś na plantacji kakao. Zbierasz je, handlujesz nim i zdobywasz złoto, wszystko z pomocą swoich pracowników zilustrowanych na kafelkach gry. To wszystko nie jest takie proste. Zbiory bywają małe, handel mało opłacalny, a wszystko zależy od przychylności bogów.

Oczywiście wygrywa ten, kto na koniec gry zdobędzie najwięcej złota. A więc sprzedawaj kakao za najwyższą cenę, wybierz się do kopalni i odkrywaj dodatkowe złoto. Wyślij swoich parobków do świątyni, by walczyli o przewagę liczebną przy miejscu kultu, bo na koniec przewaga liczebna ma znaczenie i może dać Ci kupę siana. A i pamiętaj o nosiwodzie, który na koniec rozgrywki może dać Ci dodatkowe punkty, lub je zabrać. Dlatego leć prędko do wody!  A na koniec licz swoje złoto.

Zasady są bardzo proste! Każdy je ogarnie, ale każda rozgrywka wygląda inaczej, bo ilość kafli daje setki kombinacji. Spróbujcie koniecznie. Uwielbiam tę grę, bo zawsze w nią wygrywam ;]

Gra od 2-4 osób

  1. Dobble

Planszy tutaj nie mamy, tylko karty, ale w moim TOPie ta gra musiała się znaleźć. Dostarcza tyle emocji! Jest przy niej mnóstwo hałasu, dużo spekulacji, kto był szybszy, dużo zniecierpliwienia, ale adrenalinka rośnie i wydzielają się endorfiny. Proste, jak budowa cepa, jak to mówi moja mama. Są karty, a na nich ilustracje. W instrukcji jest kilka mini-gier i to od Was zależy, na którą rozgrywkę się zdecydujecie. Grunt to żeby znaleźć wspólny symbol na swojej karcie z kartami graczy obok, z kartą na środku stołu, i albo się swojej pozbyć, albo porwać tę kartę od gracza czy ze środka. Oczywiście nazywając ten wspólny element głośno. Kto pierwszy ten lepszy. Sokoli wzrok to nie jest moja mocna strona, właściwie to jestem ślepa jak kret, zostając przy porównaniach. Rzadko w to wygrywam, ale zawsze jest kupa śmiechu, dlatego jak tylko mam okazję to rozdaję karty i zaczynamy!

Gra od 2- 8 osób

  1. Takenoko

Bądź ogrodnikiem i sadź bambusy, poruszaj pandzią i zjadaj je! Odkrywaj przy tym plansze- pola uprawne, które mogą być już nawodnione, albo będziesz musiał je nawodnić, by spełnić swoje zadania. Zadania dostajesz na początku. Możesz musieć zbudować czteropoziomowy bambus w kolorze zielonym, albo zjeść bambusa zielonego, żółtego i różowego, zarabiając odpowiednią liczbę punktów. W swojej turze możesz poruszać się ogrodnikiem, pandą, dobrać kafelek pola uprawnego, nawodnić dane miejsce, dobrać zadanie. Ale zanim to robisz rzucasz jeszcze kością pogody, która daje Ci bonus przed wykonaniem swoich dwóch ruchów standardowych w ciągu swojej tury. W zależności od liczby graczy, gra się kończy gdy dany gracz spełni odpowiednią liczbę zadań. Wówczas wszyscy zliczają punkty i okazuje się kto został zwycięzcą! Mnie oczarowała ta gra wizualnie, ponadto jednym z głównych bohaterem jest PANDA. Kto nie kocha pandy?

Gra od 2-4 osób

  1. Wybuchowa mieszanka

Kulki, dużo kolorowych kulek! Pobierasz je z podajnika Laboratorium, uważaj! To, jakie kulki się zderzą przy wyciągnieciu tej jednej, ma znaczenie! Potrzebujesz kulek do ważenia eliksirów. Te, oprócz punktów, dają Ci specjalne bonusy, jeśli je wypijesz!  Wówczas możesz na przykład ponownie skorzystać z mocy wypitej mieszanki, albo podebrać zapasowe ingrediencje przeciwnikowi.  Zyskujesz wtedy na czasie i jesteś bliżej wygranej. Ponieważ za syntezę pięciu różnych, lub trzech z tej samej parafii eliksirów dostajesz specjalny żeton, zwany żetonem biegłości. Jeśli na stole ich zabraknie, rozpoczyna się ostatnia tura gry. A wygrywa ten, kto zdobył najwięcej punktów!

Gra od 2-4 osób

  1. Tajniacy

Na stole pełno haseł. Naprzeciwko Twój mąż. Przed Tobą plansza z zaznaczonymi hasłami, które ma odgadnąć Twój mąż z Twoją pomocą. Jak powiązać te słowa, jakim jednym słowem przekazać te niepasujące do siebie kryptonimy? Ty skup się na podaniu dobrego hasła, a niech Twój partner dedukuje o co może Ci chodzić! Uważaj tylko by przez przypadek nie odgadnął haseł należących do przeciwnika, a nie daj boże ten jeden należący do zabójcy. Rozgrywka pełna emocji, często niezrozumiałych haseł i nadinterpretacji. Musisz w to zagrać, żeby poczuć o co w tym wszystkim chodzi i poczuć się Szefem Wywiadu.

Gra od 2-8 osób

  1. Sabotażysta

Też z serii karcianych, ale gdy pierwszy raz w nią zagrałam to nie mogłam przestać! Czułam się jak dziecko na karuzeli, które nie chce z niej zejść. Było tyle śmiechu, emocji, niedomówień. Podchodzi to pod grę psychologiczną!

Jesteś albo kopaczem i chcesz dotrzeć do złota, które ukryte jest pod jedną kartą na środku stołu. Albo jesteś sabotażystą, który chce przeszkodzić kopaczom w drodze do złota. Nie wiesz kto jest w jakiej drużynie, a przecież musicie jakoś działać wspólnymi siłami. Pytanie komu uwierzysz… Bo okazuje się, że jakimś dziwnym trafem wszyscy są kopaczami! Jeżeli kopaczom uda się wykopać tunel prowadzący do złota, to członkowie tej drużyny dostają hajsy. Jeżeli droga poprowadzi do kamienia, no to ze zwycięstwa cieszy się drużyna sabotażystów. A po drodze ktoś trafi na mapę, i podejrzy gdzie to złoto się znajduje… Tylko czy powie prawdę? Czy będzie działał na Twoją korzyść, czy jest w przeciwnej drużynie? Może będziesz miał to szczęście i również natrafisz na mapę, i sprawdzisz czy kłamie, a może będziesz musiał zaufać komuś w ciemno. Zobaczymy jak na tym wyjdziesz.

Polecam z całego serca!

Gra od 3-10 osób

  1. Taboo

Taki klasyk spotkań towarzyskich. Myślę, że każdy z Was zna, ale warto się przy takiej grze zrelaksować, pośmiać się i uspokajać swojego psa z każdym dźwiękiem magicznej piszczałki.

Masz do przekazania słowo swojej drużynie, możesz opisać go jednym słowem, ale NIE słowami zakazanymi, wypisanymi obok słowa KLUCZ. Jeśli je użyjesz, usłyszysz dźwięk magicznej piszczałki. Usłyszysz szczekanie swoje psa i to oznacza fail. To trudniejsze niż Ci się wydaje, zwłaszcza jak widzisz uciekający piasek w klepsydrze. Użyj wyobraźni, pochwal się kreatywnością, a za odgadnięte hasło Wasza drużyna zdobywa punkt! Która drużyna zdobędzie ich więcej- wygrywa!

Gra dla 4-12 osób

 

Gier jest dużo, dużo więcej! Ja polecam te powyżej, przede wszystkim dla osób, które są początkujące, nie szukają czegoś wymagającego, a raczej czegoś, co umili im Wspólną posiadówę ze znajomymi.

Dajcie mi znać, jakie są Wasze topowe gry planszowe! W co gracie, gdy spotykacie się z przyjaciółmi? Może namówicie mnie do przetestowania jakichś nowych tytułów! Koniecznie piszcie w co się u Was gra!