Profil emocjonalnego wampira- jak go rozpoznać?

profil emocjonalnego wampira

Profil emocjonalnego wampira- jak go rozpoznać?

 

Są w naszym otoczeniu ludzie różni. Przeróżni. Introwertycy, ekstrawertycy, ludzie flegmatyczni, ale i ludzie.. toksyczni. Niestety. Nierzadko są to osoby z najbliższego nam otoczenia: rodzice, rodzeństwo, koleżanki, sąsiedzi z naprzeciwka. Sama miałam w swoim otoczeniu takich emocjonalnych wampirów, ba, nadal mam.. Jak ich rozpoznać? Jak działają?

Profil emocjonalnego wampira

Oczywiście nie można wszystkich wrzucić do jednego wora. Nie, nie, nie. Emocjonalnych wampirów jest na pęczki, dlatego nie każdy będzie charakteryzował się tym, co zaraz napiszę. Miejcie to na uwadze, ale większość cech na pewno będzie wspólnych.

  • z pozoru jest to człowiek idealny, anioł w ludzkiej skórze

Mojego największego emocjonalnego wampira traktowałam jak ANIOŁA WCIELONEGO, chodzący ideał. Bez żadnej skazy. Tak było na początku.. Póki nie uświadomiłam sobie, jak podświadomie wywiera na mnie negatywny, TOKSYCZNY wpływ, podsycając we mnie lęk i strach. Nie przed tą osobą, ale przed życiem, co przyniesie kolejny dzień… Miałam się bać. Tak jak ona.

  • skupiony na sobie

Najczęściej emocjonalne wampiry to osoby skupione na sobie. Szukające uwagi za wszelką cenę, której nie otrzymały w dzieciństwie, w małżeństwie, w społeczeństwie. Dla których liczy się TYLKO ICH szczęście, dobrobyt, samopoczucie. Wszystko ma się odbywać pod ich dyktando, mimo iż na początku zdają się być na TWOJE każde zawołanie, dbać o TWOJE sampoczucie, poświęcając TOBIE czas i uwagę. Tak jest tylko na początku. Z czasem każda Wasza rozmowa może prowadzić do udowodnienia TWOJEJ mizerności. 

  • przyjmuje rolę ofiary

Jego życie jest takie nieudane.. Tyle się mu w życiu nie udało. Co chwilę upada. Co chwilę ktoś ją zdradza, życie go nie rozpieszcza. Tylko na niego spada grad niepowodzeń. Musisz przy nim być, by on poczuła się lepiej. Nie ma Cię na jego zawołanie? Jego życie już w ogóle nie ma sensu, a na Ciebie spada ogromne POCZUCIE WINY. Ponadto on to wszystko zapamięta i wytknie Twoją „nielojalność” przy najbliższej okazji, bo są to stworzenia niezwykle pamiętliwe.

  • niestabilny emocjonalnie

Nie wiesz co się po takiej osobie spodziewać. Tutaj się cieszy, zaraz wybucha gniewem. Stosuje metodę NAGONKI: krytykuje Cię, krytykuje cały świat. Poniża Cię przy innych, ośmiesza. Nierzadko robi to w ŻARTACH. 

  • często Cię testuje

Masz udowodniać jej swoją przyjaźń, swoją miłość, non stop. Zrób to, zrób tamto, jeśli mnie jeszcze kochasz. “Jeśli jestem dla Ciebie ważny, to nie pojedziesz na tę delegację.” Wampiry są często osobami niezwykle ZAZDROSNYMI. Testując Cię, robiąc sceny zazdrości, rozgrywa kolejne dramaty na Twoich oczach, bo dramaty ciągną się za takimi ludźmi jak ogon.. Oni żywią się negatywnymi emocjami.

  • lubi Cię osądzać

Wampirzy emocjonalni uwielbiają osądzać, krytykować swoje ofiary, w ten sposób wysysając energię z otoczenia i karmiąć siebie i swoje ego.  Wszyscy są winni tylko nie oni. Ba, są i tacy, którzy nie powiedzą tego na głos. Tylko z pomocą ckliwej historii i postawieniu siebie w pozycji ofiary, zwalą po ciuchutku winę na Ciebie. Obgadując innych, udowadniają, że nie są empatyczni, bo nie traktują innych jako równych sobie. Patrzą na innych z góry.  A są urodzonymi plotkarzami.

  • więcej mówi niż słucha

Jeśli w jakiejś Twojej relacji druga osoba większość czasu gada, podczas gdy Ty tylko słuchasz, może musisz rozważyć, że ta przyjaźń nie jest RÓWNA. Jeśli czujesz się niewysłuchany, Twoja potrzeba wsparcia i wysłuchania nie jest spełniona, no to może ktoś tu jest emocjonalnym wampirem.. 

  • uzależnia Cię od siebie

Na przykład finansowo, ot, przykład mi znany: „moja żona nie musi pracować, bo jest moją księżniczką”, a tu bum przy następnej okazji: „najlepiej, wydać wszystkie moje ciężko zarobione pieniądze, gdy Ty siedzisz z dupą na kanapie cały dzień! Wzięłabyś się za jakąś robotę”. Robią ze swojej ofiary kogoś małego, nieco niezdarnego, który tylko w „jego rękach” może sobie poradzić. Bez niego nie może wyjść nawet z domu, bo sobie nie poradzi..  Takie osoby uwielbiają KONTROLOWAĆ Twoje życie. 

 

Generalnie tacy ludzie ZNIEKSZTAŁCAJĄ rzeczywistość swoich ofiar. Sprawiają, że widzimy nasze życie zupełnie inaczej niż jest naprawdę.. Pełne niebezpieczeństw, lęków, z huczącymi w uszach krytycznymi uwagami na nasz temat, w które zdążyliśmy już uwierzyć. A później krytyk wewnętrzny w naszej głowie robi dalszą robotę.

Jak sobie poradzić z takimi ludźmi obok, znając już profil emocjonalnego wampira? O tym w kolejnym wpisie!