Poczucie własnej wartości- co to jest, na co wpływa

poczucie własnej wartości

Przeczytałam naprawdę dużo książek z zakresu poczucia własnej wartości, ale nie czuję się nadal ekspertem. Nadal są chwile, kiedy boję się wyjść do ludzi, nie ufam sobie i swoim umiejętnościom, właściwie to oceniam się z perspektywy swoich osiągnięć, nie doceniając siebie jako osoby. Są momenty, że traktuje siebie jak dziwadło, kogoś gorszego niż wszyscy wokół. Czuję się zagubiona, niekompetentna i bezużyteczna.

Jednak takich chwil jest stosunkowo niewiele. Uczę się, jak zaufać sobie, pokochać siebie i zedrzeć z siebie łatkę kogoś gorszego, nadaną przeze mnie samą. Czy to przyszło ot tak, tak sobie? Otóż nie, cały czas staram się wzmacniać poczucie własnej wartości, poświęcam sobie czas na samopoznanie, uczę się jak przejąć odpowiedzialność za swoje życie i zdrowo podchodzić do moich osobistych porażek.

Korzenie niskiego poczucia własnej wartości

Na to jak siebie postrzegamy, jakie jest nasze dzisiejsze podejście do siebie i świata, niewątpliwie miało wpływ dzieciństwo. To, w jaki sposób traktowali nas rodzice, nauczyciele, rówieśnicy. Ci, którzy byli częścią naszego życia, tworzyli środowisko, w którym przyszło nam wzrastać.

Jeżeli dane nam było słuchać z ust najbliższych, że jesteśmy beznadziejni, podkreślano nasze porażki, dano nam odczuć na własnej skórze, że jesteśmy niechciani- to trudno, żeby nie wpłynęło to na naszą samoocenę i stan psychiczny dzisiaj. Jeśli byliśmy ofiarami przemocy psychicznej czy seksualnej, jeśli manipulował nami ktoś silniejszy, albo byliśmy zdani tylko na siebie- to skutki tych sytuacji, są pewnie widoczne do dzisiaj. A raczej odczuwane przez nas samych.

W jednej z książek o podobnej tematyce, przeczytałam, że ważny jest bilans KWIATKÓW i ŚMIECI, jakie przyszło nam słyszeć od swoich bliskich.

Przekazy, które potwierdzały nasze decyzje, istnienie i talenty to KWIATY, a więc są to takie komunikaty jak: „jesteś wyjątkowy!”, „lubię Cię takiego jaki jesteś”.

A ŚMIECI, to przekazy, które sprawiły, że poczułeś się mały, bezwartościowy, niedoceniony, typu: „mógłbyś się bardziej postarać”, „a nie mówiłem…?” Jaki to cios dla poczucia wartości, sprawczości w życiu młodego człowieka. Uczą nas w ten sposób wypierać swoje emocje, uwierzyć, że działanie jest ważniejsze niż to, kim jesteśmy.

 

Ale nie tylko atmosfera w dzieciństwie miała na to wpływ. Mogliśmy mieć udane, pełne radości i wsparcia dzieciństwo, ale coś w życiu dorosłym poszło nie tak. Może był to rozpad związku, pozostawanie bezrobotnym przez dłuższy okres czasu- nieważna jest tutaj skala wydarzenia, ale nasza interpretacja tych wydarzeń.

Jeśli uwierzyliśmy w to, że te sytuacje to wszystko nasza wina,  że coś się nam nie udało, tylko dlatego, że jesteśmy mniej zdolni, niż wszyscy, gorsi- wówczas te sytuacje mogą sprawić, że będziemy mieć zaniżone poczucie własnej wartości.

Na co wpływa niskie poczucie własnej wartości

Jeśli to czytacie, to zapewne macie jakiś problem w omawianej tutaj materii. Witajcie w drużynie. Może nie ma sensu pisać tutaj o wpływie niskiego poczucia wartości na jakość życia, bo każdy z nas wie i odczuwa na sobie, jakie przynosi to efekty. Ale pokrótce.

Jeśli jesteś samotny, odizolowany, niepewny.. Jeśli boisz się życia, czujesz się niekompetentny i często zmagasz się ze smutkiem, to ciężko zadbać wówczas o swoje życie, a gdzie tu myśleć o swoim partnerze, partnerce, rodzinie.

Wpływa to nasz światopogląd, często nie widzimy szklanki do połowy pełnej, ale pustą. Mamy trudności w podejmowaniu decyzji, określenia swoich emocji i potrzeb, nierzadko do przepraszania za byle co. Jesteśmy nadwrażliwi na krytykę, w związku z tym, boimy się kontaktu z ludźmi, pracy.

Są i osoby, które dostają ataki paniki z tego powodu, cierpią na depresję. Są i tacy, którzy pozostają w toksycznych związkach, bo wierzą, że na to zasługują. Siedzą w znienawidzonej pracy, bo nie wierzą, że mogą osiągnąć jakiś sukces poza TYM miejscem. Jednym słowem- obniżenie jakości życia po całości.

Ale jak określić poczucie własnej wartości?

My tu gadu-gadu o niskim poczuciu własnej wartości, ale jak określić poczucie własnej wartości? Ciężko mi je zdefiniować ale na pewno jest to zaufanie do SAMEGO SIEBIE, do swoich decyzji, do skuteczności swoich działań, ale i stwierdzenie, że ja tutaj obecny, ZASŁUGUJĘ NA SZCZĘŚCIE i szanuję swoją własną osobę, umiejętności i wszystko co związane z moją osobą.

 

Temat niewyczerpany, ale siądę do niego jeszcze kiedyś. Niemniej, cieszę się, że coś na ten temat wyszło spod mojego „pióra”. Sama uczę się doceniać siebie, nagradzać siebie za sukcesy, a przede wszystkim je dostrzegać, a nie tylko skupiać się na porażkach, i wiecznie krytykować samą siebie.

Życie jest takie krótkie, takie kruche, a my sami tak często sprawiamy, że jeszcze przy tym wszystkim jest NIESZCZĘŚLIWE. A życie naprawdę jest mieszaniną wszystkich kolorów, emocji,  ale zdecydowanie więcej w nim jest radości, możliwości, a my w tym życiu zasługujemy na SZCZĘŚCIE. W kolejnym wpisie podpowiem jak wzmacniać poczucie własnej wartości.