Materiały do samodzielnej nauki języka włoskiego

materiały do samodzielnej nauki języka włoskiego

Już wstępnie napisałam Wam o moich sposobach na naukę języka obcego, o TUTAJ.

Pisałam o moich subiektywnych zasadach na osiągnięcie sukcesu w tej materii. Dziś chciałabym się skupić stricte na materiałach przydatnych w samodzielnej nauce języka WŁOSKIEGO. Jako, że moja przygoda z językiem włoskim trwa od mniej więcej roku, a ostatnio nie mogę się zmobilizować do kontynuowania nauki, postanowiłam ponownie powrócić do tegoż tematu.

Książki, czyli I LIBRI

Jako, że jestem na poziomie początkującym, od razu spieszę z wyjaśnieniem, że właśnie do takich ludzi, o podobnym poziomie do mnie, będę się zwracać. Sama, mnóstwo razy przeglądałam fora, blogi, w poszukiwaniu dobrych książek na start. Do dziś żałuję, bo niestety NIE ZNALAZŁAM idealnej książki dla takiego samouka jak ja. Jest sporo dobrych pozycji językowych, ale do pracy z nauczycielem u boku. Takie jak Progetto Italiano, Rete! czy Caffe Italia. Jednak, subiektywnie uważam, że nie są to książki przeznaczone dla osób, które uczą się SAME.

Ja polecam szczerze, dla samouków, takie pozycje repetytorium gramatyczne z Edagrda. Albo podobne pozycje z tegoż samego wydawnictwa: Gramatyka z ćwiczeniami czy Włoski nie gryzie. W środku jest dużo ćwiczeń, jasno wyjaśnione kwestie teoretyczne, klucz odpowiedzi. Korzystałam też z podobnych pozycji, ale z wydawnictwa Pons, niestety nie przekonały mnie do siebie. Nie wiem dlaczego, były dla mnie po prostu mniej przejrzyste i zrozumiałe.

W ramach powtórki zdobytej wiedzy, korzystałam i nadal korzystam z książki Włoski w 15 minut no i tej topowej, będącej na fali, serii Włoski w tłumaczeniach wydawnictwa Preston Publishing. Jestem z niej bardzo zadowolona. Krótkie działy tematyczne, które oprócz powtarzanej gramatyki, dają możliwość powtórzenia lub poznania nowego słownictwa.

Teraz, jestem biska dokupienia sobie do mojej kolekcji, książki Grammatica della lingua italiana. Słyszałam o niej bardzo dobre opinie.

Jeśli macie trochę kasy na koncie warto zakupić sobie bajki, opowiadania w języku włoskim. Tak zwane short stories. Mi to pomogło z angielskim, z włoskim nie próbowałam, bo trochę za nie trzeba zapłacić, a ostatnio krucho z kasą.

Materiały w formie elektronicznej

Jeżeli czujecie niedosyt po zakończonym dziale z gramatyki w książce, jeśli nadal myli Wam się użycie passato prossimo i imperfetto to warto szukać materiałów powtórkowych dalej. W internecie chociażby.

Ja pierwsze co, to zaglądałam tutaj. Już pisałam wcześniej o tym blogu, oprócz mnóstwa materiałów do nauki włoskiego, możecie tu zgłębić wiedzę o kulturze Italii.

Bardzo lubiłam te materiały przygotowane przez Aleksandrę ze studia-parla-ama. Jeśli nie znalazłam tam tego co szukałam, to zaglądałam: KLIK.

Bylam także częstym gościem tutaj

Śledzę także bloga TEGO.

Jak powtarzałam słownictwo to klikałam tutaj

W międzyczasie stworzyłam sobie konto też w tym miejscu. Może niezbyt ambitne ćwiczenia, po drodze znalazłam kilka błędów w ćwiczeniach na tej platformie, które zgłaszałam administratorom, ale miałam przynajmniej miejsce na powtórki, gdzie rejestrowały się moje postępy i mogłam je monitorować. 

Oczywiście, że w zakładkach mam jeszcze mnóstwo innych stron z ćwiczeniami gramatycznymi i słownictwem, ale nie sposób ich wszystkich wymienić.

Materiały audio-wizualne

Z językiem trzeba się osłuchać. Poznać melodię języka, oswoić się z gestykulacją Włochów. Zaangażować swoje dwa najważniejsze zmysły w tej niełatwej przeprawie. Więc słuchałam i słucham materiałów w języku włoskim, m. in. u Manu. 

Pokochałam go jako nauczyciela, człowieka. Manu jest weganinem, mieszka w Australii, i jest nauczycielem akademickim. Tworzy różniste serie do nauki języka włoskiego na swoim kanale. Pod każdym vlogiem jest możliwość włączenia napisów w języku włoskim lub angielskim, tworzy serie dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych.

Jeśli wolicie Panie nauczycielki to polecam zapoznać się z kanałem Learn Italian with Lucrezia. Są i vlogi i kwestie gramatyczne, i słownictwo. I po włosku i po angielsku.

Wszyscy zaczynający naukę włoskiego obowiązkowo powinni zapoznać się z tym kanałem i poznać prawdziwą, włoską nonna. A tak naprawdę to znajdziecie tutaj MORZE materiałów w języku włoskim. Kopalnię filmików, vlogów!

Tom przypasował mi.. wizualnie 😀 Ale ma też mnóstwo przydatnych materiałów w języku włoskim, żeby nie było!

A na sam start przygody nie może zabraknąć KLIK.

Tego kanału słuchałam najczęściej podczas spacerów z psem, powtarzając słownictwo 😀

No i serdecznie polecam Wam oglądać nie tylko vlogi, ale i bajki, filmy, seriale! Nie ważne, że na początku nie zrozumiecie prawie, że nic.. Z czasem, wszystko przyjdzie Wam łatwiej, a co usłyszycie, co zapoznacie się z tą melodią, akcentem włoskim, to WASZE.

Aplikacje na telefon

Tutaj nie mam nic super więcej do powiedzenia co w poprzednim wpisie. Po prostu zainstalujcie MEMRISE. A najlepiej wykupcie wersję PRO. Używałam przez ponad rok, słuchając słówek, zdań przechodniów z samych Włoch. Różne akcenty, nauka wprost od native speakerów.

Moi znajomi do nauki polecają również DUOLINGO, możecie spróbować, mi wystarczył Memrise.

Jeśli lubicie uczyć się języka, słuchając ulubionych włoskich piosenek to aplikacja LyricsTraining jest dla Was! Słuchajcie, uzupełniajcie luki w tekście piosenki i bawcie się przy tym doskonale 🙂 W zależności od poziomu, który sam wybieracie, czeka na Was więcej luk, w które, ze słuchu, musicie wpisać słowa piosenek.

 

 

Na sam początek Waszej podróży z językiem włoskim, te materiały, dla Was, samouków, na pewno Wam wystarczą. Wymienione wyżej książki, strony internetowe, linki do youtuba, są wspaniałym źródłem wiedzy dla początkujacych. To mała kopalnia przydatnych materiałów do samodzielnej nauki języka włoskiego.

 

Ja żałuję, że od kilku miesięcy opuściłam się w szlifowaniu tego języka, nie potrafię się zorganizować i na nowo poświęcać mu tyle czasu ile bym chciała. Ale ten wpis już mnie na nowo zmotywował. Na nowo odezwała się we mnie moja wewnętrzna motywacja, poczułam znów zauroczenie Włochami i ich językiem. Więc lecę powtarzać słówka, ciao!

Jeżeli macie jakieś inne przydatne materiały do samodzielnej nauki języka włoskiego, wypisujcie je w komentarzach.