Książkowe pomysły na prezenty świąteczne dla dzieci 0-2

książkowe pomysły na prezenty świąteczne dla dzieci

Nie jestem jeszcze mamą, ale praca w księgarni zobowiązuje mnie do jakiejś wiedzy na temat literatury dla dzieci! Nie ukrywam, że jest to chyba mój ulubiony dział, zaraz za grami planszowymi 🙂

Czasami tak żałuję, że nie mam komu takich książeczek sprezentować! Na całe szczęście na rynku wydawniczym pojawiają się coraz lepsze, mądrzejsze książki dla naszych pociech. Coraz częściej poruszany temat w nich to EMOCJE. A ja się bardzo z tego cieszę. Zdaję sobie sprawę, że u polskich rodziców rozmawianie o emocjach.. kuleje. Zwłaszcza o tych skategoryzowanych jako te złe.

Wiem, że coraz więcej jest rodziców świadomych i dojrzałych, dla których ten temat nie jest obcy, ale ja bardzo się cieszę, że powstaje tyle książek, które mogą im pomóc przełamywać niektóre tematy!

Zapraszam więc do tego wpisu, gdzie przedstawiam książkowe pomysły na prezenty świąteczne dla dzieci.

Dla dzieci w wieku 0-2 

Jeśli chcecie wspomóc rozwój mowy swojego dziecka to zachęcam do zapoznania się z serią przygód Pucia i jego rodziny. Książki te oprócz tego, że skupiają się na wyrazach dźwiękonaśladowczych, słowach lub zdaniach (w zależności od części), to są jeszcze pięknie zilustrowane. Co ważne, historie przedstawione w książkach dotyczą życia codziennego, przez co stają się bliższe dziecku- te pozycje uczą i bawią jednocześnie. Książki są wydane w twardej oprawie, więc maluch tak szybko i łatwo ich nie zniszczy.

W tej serii książek największą zaletą są kolorowe ilustracje, z wycięciami w kartonowej oprawie. Poruszane tematy pozwalają dziecku, wspólnie z osobą doroslą poznawać świat przyrody, uczuć i ogólnie otaczający go świat. Książki rozwijają wyobraźnię, a sam tekst jest przedstawiony w formie wieszyków. Polecam szczególnie podserię: Pierwsze słowa, w której to ELEMENTY RUCHOME, skradają serce najmłodszym i ułatwiają naukę o otaczającym świecie.

Jak wiemy niemowlę na początku swojego życia widzi tylko kontrastowe barwy, jak na przykład czerń i biel. A więc dla najmłodszych powstały serie książek tematycznych opartych właśnie na kontraście. Wybrałam akurat te z Aksjomatu, ponieważ podobają mi się ilustracje, które przemawiają do mnie, jako potencjalnego rodzica, ale i powinny zaciekawić maluszka, bo są z jego najbliższego otoczenia. Co ważne dla rodziców, nie są szczególnie drogie.

Pozostając w temacie niemowlaków to warto również zapoznać się z propozycjami książek kontrastowych od Kapitana Nauki: Zwierzęta i Pokój Malucha. Książki te są bardzo dobrze wykonane: kartonowe i jednocześnie lakierowane, a rogi mają zaokrąglone. Spedzając czas na wspólnej lekturze z dzieckiem z pomocą tych książek, jednocześnie stymulujemy jego jeszcze słabo rozwinięty wzrok i wzmacniamy wspólną więź.

Kapitan Nauka wydał również serię 100 pierwszych słówek, które tematycznie przedstawiają najważniejsze słowa z otaczającego nas świata, wspomagając naukę i przedstawiając świat z pomocą dziecinnych, ale nie infantylnych ilsutracji.

Nie sposób też zapomnieć o serii Angielski dla malucha, który korzystając z kart obrazkowych, które są sztywne i globalne uczy dziecko angielskiego, wspiera jego rozwój, opierając się na metodzie globalnego czytania. Do tej serii są dołączone poradniki, które pomagają dorosłym korzystać z tych kart i zadbać o jego rozwój.

Ja osobiście kocham Czuczu, zarówno ich książeczki, puzzle, i inne gry, które dotychczas wydali. Nie dość, że są polską firmą, ich publikacje naprawdę wspierają rozwój malucha, to są przystępne cenowo. Książki z tej serii znajdziemy zarówno dla maluszka, a więc te kontrastowe- na święta warto zaopatrzyć się w ładnie zapakowany starter dla malucha.

Ale również te dla nieco starszych wspierające rozwój mowy, poznawanie pierwszych dźwięków czy słów. Z pomocą przychodzą tutaj takie publikacje jak: Dźwięki tu, Dźwięki tam, czy pakiet Hop, hop!, który zawiera historyjki pełne rymów wydane w formie harmonijki.

Książki te nieco różnią się od wyżej wymienionych, w których kładzie się nacisk na naukę, poznawanie nowych słów, rozwój mowy i poznawanie otaczającego nas świata. Te książki to idealne propozycje na czytanie dziecku wieczorem, przed snem. To jedne z takich książek, które wspomagają rytuał czytania na dobranoc z dziećmi, a to przecież daje im poczucie bezpieczeństwa i wzmacnia więzi.

Tekturowe wydanie, przepiękne ilustracje i co skradło moje serce: polecenia do wykonania dla dzieci, które angażują dziecko w czytanie i pracę z rodzicem już od najmłodszego. Książki są urocze: należy króliczka pogłaskać po pleckach, przykryć kołderką i dać mu buziaka na dobranoc. Albo pomóc mu się wysuszyć po kąpieli, nakleić plasterek, gdyż się króliczek skaleczył. Książki te rozwijają też empatię w dziecku, życzliwość, a dzięki swej prostocie spodobają się na pewno każdemu dziecku.

Hasło przewodnie: jeden gest może zmienić świat widziany okiem maluszka! I naprawdę tak jest, jednym gestem, jednym przesunięciem paluszka pojawia się tęcza, zapalają się światła w bloku… Książki te wzbudzają ciekawość w dziecku, pokazują mu jego sprawczość! Doskonałe do opowiadania własnych historii, tworzenia opowieści z dzieckiem i na oczach dziecka.

W tej serii odkrywamy z dzieckiem najbliższe otoczenie, z pomocą rymów, dźwięków i obrazów. Pokazujemy mu świat pełen odkryć, w nieco humorystyczny sposób. W tej serii mamy do wyboru: Bardzo wielki nos, który z pomocą uroczych świnek nazywa części ciała ale i też przedstawia róznicę między dużym i małym. W Auto robi brum, spotkamy się z onomatopejami z życia codziennego, ale wspominając o humorze, nie kłamałam. Możecie na przykład spotkać się w tej części z dźwiękami jakie wydaje.. pupa. Mamy jeszcze tom Sweter włóż i już. I Mały, mały smyk.

Skupiam się na książkach dla dzieci w wieku 0-2, ale w tej serii znajdziecie takie pozycje, które będą odpowiednie dla dzieci starszych również, ponieważ te książki rosną wraz z dziećmi. Naprawdę 🙂

Książki te wspomagają rozwój dziecka w zakresie wzroku, słuchu i mowy. Rozwijają w dzieciach kreatywność, pozwalają bawić się im z tymi książkami na przeróżne sposoby. Nazywając poszczególne obrazki, pozwalając znajdować im szczegóły, ćwiczyć sztukę tworzenia historii. Ilustracje wewnątrz nich tworzą wspaniałą okazję do wspomnień rodzinnych albo snucia wspólnych marzeń. Dzięki nim, możemy zadbać o tworzenie jeszcze mocniejszej więzi między dorosłym, a dzieckiem.

O ciele, jego budowie i funkcjonowaniu mamy na rynku wiele propozycji. Ale ja Wam polecam akurat tę książkę, autorstwa Hector Dexet. Książka jest oryginalna, zawiera wiele ruchomych elementów, których odkrywanie zawsze sprawia dziecku radość. Z tej książki dziecko może dowiedzieć się jakie są różnice w anatomii dziewczynki i i chłopca, po co nam palce u rąk u nóg i dlaczego niektórzy z nas muszą nosić okulary.

 

Kurczę, dla tych najmłodszych jest naprawdę dużo więcej literatury godnej polecenia! Ale nie sposób wypisać ich wszystkich. Ja skupiłam się na tych, które w moim odczuciu są warte zakupu i mogą sprawić dzieciom radość, jeśli znajdą je tego roku pod choinką.

 

Podobają Wam się moje propozycje? Co koniecznie dopisalibyście do listy: książkowe pomysły na prezenty świąteczne dla dzieci w wieku 0-2?