Jak wzmacniać poczucie własnej wartości?

jak wzmacniać poczucie własnej wartości

Jak wzmacniać poczucie własnej wartości?

Nie ma doskonałego sposobu co zrobić, by pokochać siebie, zmienić swój stosunek do ludzi obok, życia. Są tylko małe kroczki, które możemy wykonywać codziennie, by zawalczyć o jakość swojego życia, o udany związek, satysfakcjonującą pracę, samoocenę. Wydają się być bardzo proste, ale nie są.

Moim zdaniem, kluczem do tego wszystkiego jest SAMOPOZNANIE. Ja osobiście, im bardziej siebie znam, tym bardziej sobie ufam, zaczynam doceniać siebie jako człowieka, i przestaję POWOLUTKU patrzeć na siebie z perspektywy osiągnięć.

 

Pierwszą trudnością na tej drodze samopoznania jest fakt, że często nie chcemy siebie poznać. Bo i po co? Przecież uważamy siebie za beznadziejne, niewarte poznania istoty. Dano nam sobie wmówić, że tak jest. Ale musimy spróbować. Siąść z kartką i długopisem i zadawać sobie pytania, spędzać czas tylko ze sobą, poznać swoje uczucia, te które kiedyś kazano dam ukrywać, potrzeby, te które wmówiono nam, że są nieważne.

Co pozwoli nam w przyszłości zrozumieć, że NASZA WARTOŚĆ NIE JEST ZALEŻNA OD NASZYCH OSIĄGNIĘĆ. Liczy się to, że żyjemy, jesteśmy LUDŹMI, a każdy człowiek jest tak samo ważny. Nasza wartość przyszła już z samym narodzeniem. Jesteśmy i to jest już WYSTARCZAJĄCO DOBRE.

Poczucie własnej wartości można wzmocnić tylko wtedy, gdy staniemy się świadomi swoich uczuć i zaczniemy je okazywać w bezpośredni i właściwy sposób, uwolnimy swoje prawdziwe JA.

Uczciwie spójrz na swoją sytuację życiową.

Odpowiedz sobie na pytanie: co przyczyniło się do Twojej niskiej samooceny. Strata bliskiej osoby, strach, który wypiłeś z mlekiem matki, a może wieczna krytyka ze strony innych?

Zmierz się z przeszłością.

Powiedz głośno o tym, jakie złe rzeczy Ci zrobiono na przestrzeni tych lat. Wychowano Cię w atmosferze niepewności, niepokoju? Byłeś ofiarą przemocy? Nie pozwalano Ci na niedoskonałość? Daj sobie odczuć wszystko to, co się stanie, gdy powiesz sobie o tym głośno. Nie bój się gniewu, nie bój się smutku, płacz jeśli trzeba. Pojawi się żal. Wyciągnij na światło dzienne wszystkie te złe wspomnienia. Pewne sytuacje i uczucia są stare, ale pojawiają się do dzisiaj w naszych emocjach i reakcjach. Musimy je rozwiązać teraz! A stopniowe zaprzestanie żalu, objawi się początkiem nowego, lepszego życia.

Co próbujesz robić zbyt dobrze, co robisz, nie tak jak chcesz, ale robisz zgodnie z oczekiwaniami innych? Dlaczego to robisz, czy jesteś dzięki temu szczęśliwszy? Jeśli nie, to musisz zrozumieć, że NIE MUSISZ ŻYĆ ZGODNIE Z NICZYIMI OCZEKIWANIAMI. To twoje życie, jedno, jedyne.

Co posyła Ciebie na same dno? Konfliktowa sytuacja, niemiłe komentarze w pracy, przebywanie z rodzicami? Co robisz, gdy tak się dzieje? Chowasz się w swoim pokoju, zajadasz te uczucia, pijesz alkohol?

Jakim człowiekiem chciałbyś być, co cenisz u innych? Co według Ciebie, czyni ich wartościowymi, dobrymi ludźmi? A czego Tobie brakuje?

Jakimi ludźmi się otaczasz? Tkwisz w toksycznych związkach, jesteś uzależniony od toksycznych zachowań? Tylko, gdy z tym skończysz, będziesz mógł wzmacniać poczucie własnej wartości. Należy stworzyć nowe wzorce zachowań, opierając się na starych informacjach.

Wybacz sobie i innym.

Być może Cię skrzywdzono, być może nie możesz sobie wybaczyć, czegoś co zrobiłeś przed paroma laty. Tkwisz w poczuciu zgorzknienia. Wybaczanie to trudny, czasochłonny proces, ale daje nam nowy początek. Nie możemy żyć w poczuciu winy, bo to doprowadzi nas do wstydu, a może już doprowadziło. Wówczas obwiniamy siebie za to kim jesteśmy, a nie ma niczego bardziej trującego. Poznając siebie, wróć do tych ciężkich chwil. Określ, kto Cię zranił, w jaki sposób. Przejdź przez to. I staraj się otworzyć serce, by być ponad to wszystko. Chowając w sobie urazę, ranisz tylko i wyłącznie siebie! A więcej TUTAJ.

Zaakceptuj siebie.

Wypisz cechy, które w sobie lubisz, i te, nad którymi chciałbyś popracować. Co musiałbyś zmienić, aby żyć tak jak Ty chcesz, osiągnąć to, co Ci się marzy? Zapisuj swoje sukcesy, te małe i większe. Staraj się wychodzić ze strefy komfortu i dawać sobie szansę na SUKCES. Zamiast nazywania siebie dziwadłem, tak jak zwykłam to kiedyś robić w rytm piosenki „Creep” Radioheadów, pozwoliłam sobie na nazywanie siebie oryginalną. Ty też jesteś wyjątkowy! W zaakceptowaniu siebie na pewno pomogą ludzie obok. Więc otaczaj się ludźmi, dzięki którym pniesz się wysoko, a nie spadasz w dół. Którzy pochodzą do życia pozytywnie i osiągają wytyczone sobie cele, krok po kroku.

Weź odpowiedzialność za swoje życie.

Być może bardzo Cię kiedyś skrzywdzono, nie wątpię. Ale życie toczy się dalej. Musisz przetrawić swoje porażki, niemiłe słowa, krytykę. Tylko Ty masz wpływ na swoje wewnętrzne odczuwanie. Tylko Ty możesz się nauczyć się żyć z porażkami, tylko Ty możesz kreować swoje życie. Ok, możesz czasami nawalić, ale NIKT NIE JEST IDEALNY, każdemu zdarzają się niepowodzenia. Przyznaj się do błędu i wyciągaj z niego wnioski. I idź dalej do przodu.

Przygotuj strategie na wewnętrznego krytyka.

Osobom z niską samooceną zdarzają się niekontrolowane napady negatywnych myśli. Co jakiś czas, często znienacka, odzywa się w głowie wewnętrzny krytyk. Ważne jest, by być na te myśli gotowym. W porę zareagować, skorzystać ze strategii ich odwrotu. Tutaj pisałam o tym szerzej.

Nie poddawaj się.

Droga budowania poczucia własnej wartości jest czasochłonna. Niesie ze sobą dużo sukcesów, ale jeszcze więcej porażek. Ważne jest, byś się nie zrażał. Szedł dalej. Ja osobiście wiem, że jeśli się poddam wszystkim lękom, to będzie tylko gorzej. Bo nie tylko będę się bała, ale także na nowo poczuje się bezużyteczna, a to jest fakt, którego nie będę mogła znieść.

 

Wzmacnianie swojej samooceny, poczucia sprawstwa nie jest łatwe. Góra jest może wysoka, ale widoki z niej- NIESAMOWITE. A kroki, które wypisałam i które stosuję pozwolą Wam uzyskać odpowiedź jak wzmacniać poczucie własnej wartości.

A Wy jak daleko jesteście w tej pieszej wędrówce? W jaki sposób wzmacniacie poczucie własnej wartości?