9 korzyści z wolontariatu

9 korzyści z wolontariatu

9 korzyści z wolontariatu- dlaczego warto spróbować

Bycie wolontariuszem to nierzadko ciężka praca, która wymaga od wolontariuszy zaangażowania, poświęcenia swojego czasu i energii. Zdarza się niestety, że i tutaj możemy spotkać się z wyzyskiem pracownika. Dlatego tak jak na etacie- gdy taka sytuacja ma miejsce- czas odejść i znaleźć placówkę, która nie będzie nas traktować jak parobka, dzięki którym można przyoszczędzić. Tylko okaże wdzięczność wolontariuszowi za jego trud pracy i naprawdę będzie jej zależało na niesieniu pomocy innym.

Warto pamiętać, że praca w wolontariacie jest bezpłatna. Mimo, iż poświęcamy swój czas i energię, nie możemy liczyć na zapłatę. Chcąc pomagać bezinteresownie, musimy mieć solidną motywację i liczyć się ze wszystkimi konsekwencjami takiej formy pomocy, wśród nadmiaru swoich obowiązków.

Moje doświadczenie w wolontariacie nie jest jakieś szczególnie bogate. Brałam udział w projekcie Szlachetna Paczka 2017, organizowałam zbiórki darów dla braci mniejszych ze schronisk w Gaju i Koninie, wyprowadzałam psiaki na spacery, a teraz w związku z moją przeprowadzką, szukam czegoś w Toruniu. I mam nadzieję prędko coś znaleźć.

Korzystając z mojego niewielkiego doświadczenia, mam zamiar podzielić się z Wami korzyściami, które płyną z wolontariatu. Może one staną się dla Was inspiracją i rozpoczniecie przygodę w tej dziedzinie!

Poznajesz nowych ludzi

Poznajesz ludzi, którzy kierują się w życiu podobnymi wartościami co Ty. Poznajesz ludzi, którym tak jak Tobie, nie jest obojętny los bezdomnych, chorych ludzi czy zwierząt. Poznajesz ludzi, którzy mają podobną wizję świata. Z tego mogą się nawiązać przyjaźnie na całe życie! W tym miejscu, możesz spotkać swoją drugą połówkę! Twoje poczucie wyizolowania znacznie zmniejsza się. Dzięki tym ludziom, łatwiej będzie Ci wyjść ze swojej skorupy, jeśli to z tym masz problem. Dobudowujesz sobie kolejne ogniwa swojej sieci kontaktów. Często są tam ludzie, którzy mogą stać się dla Ciebie inspiracją!

Czujesz się potrzebny i wzmacniasz w sobie poczucie własnej wartości

Może czujesz się niepotrzebny, niekochany, nie masz z kim spędzić swojego czasu wolnego. Może czujesz się sfrustrowany, że Twoje życie wygląda tak, jak wygląda. Jest monotonne, pełne rutyny, i nie czujesz, że realizujesz swój potencjał. Że nie robisz wystarczająco dużo dla innych.

Wolontariat potrafi przemieniać! Poznajesz dzieci, które spędzają czas w murach szpitala i marzą o Twoich odwiedzinach. Poznajesz samotnego seniora, który żyje sam jak palec i Twoja obecność dodaje mu motywacji do życia. Poznajesz psa, którego ktoś przywiązał do drzewa, a jedyne czego teraz by chciał to zaufać człowiekowi i być zauważonym przez Ciebie. Czujesz, że masz dla kogo wstać z łóżka. Czujesz, że stajesz się lepszą wersją siebie.

Stajesz się bardziej empatyczny i wrażliwy

Może nie dostrzegasz zła panującego w tym świecie. Może widzisz je, ale odwracasz wzrok. Ktoś inny pomoże, Ty nie masz czasu. Zmienia się Twoja perspektywa, gdy poznajesz tych ludzi. Kiedy poznajesz ich historie. Wcale nie są biedni, ponieważ są leniwi. Starają się, teraz już widzisz ich wysiłki. Potrafisz już zrozumieć ich sytuacje, starasz się im pomóc. Wyciągasz do nich dłoń. Twoja empatia z każdą nowo poznaną historią jest większa.

Naprawdę zmieniasz świat

Naprawdę zmieniasz świat. Zaczynasz widzieć efekty swojej pracy z podopiecznymi. Widzisz, że Zosia wreszcie zrozumiała matematykę, po Waszym trzynastym spotkaniu w świetlicy środowiskowej. Widzisz, że pies przestaje się bać ludzkiej ręki, bo poświęciłeś mu wystarczająco dużo czasu i cierpliwości. Widzisz uśmiech człowieka, który nie miał już siły na walkę z nowotworem, ale pomogłeś mu na nowo pokochać życie. Widzisz, że Twoja pomoc w napisaniu CV przyniosła owoce i pan Marek w końcu znalazł pracę. Dostrzegasz, że masz WPŁYW.

Jesteś bogatszy o nową wiedzę- zyskujesz doświadczenie

Tak jak pisałam, w wolontariacie poznajesz ludzi. Praca w wolontariacie to praca zespołowa. Poznajesz tam ludzi, którzy często mają większe doświadczenie życiowe, większe doświadczenie zawodowe. Możesz się od nich uczyć! Podpatrzysz jak Twój lider zarządza grupą, w jaki sposób się z Wami komunikuje. Nauczysz się jak pomagać mądrze. W jaki sposób pomagać, by rzeczywiście odniosło to skutek, a nie wywołało jakiejś postawy roszczeniowej u tych, którzy tej pomocy doświadczają. Możesz zyskać kompetencje, które pozwolą Ci łatwiej odnaleźć się w życiu zawodowym i prywatnym.

Masz większą szansę na znalezienie pracy

Właśnie, wolontariat w CV ładnie wygląda. I ma znaczenie. Pracodawcy wiedzą, że ludzie z takim doświadczeniem, oprócz dobrego serca, mają coś więcej. Mogą liczyć na to, że ich umiejętność pracy w zespole jest na wysokim poziomie. Myślą sobie, że Ci potencjalni pracownicy zapewne potrafią organizować swój czas i organizować pracą innych. Cechuje ich pewnie kreatywność i komunikatywność. Oczywiście sprawdzą te kompetencje na rozmowie kwalifikacyjnej, ale jest większa szansa, że rekruterzy w ogóle zainteresują się Waszą kandydaturą.

Jesteś o krok bliżej od znalezienia swojej pasji

W odnalezieniu swojej pasji ważne jest DOŚWIADCZANIE. A w pracy wolontariackiej doświadczasz. Możesz przekonać się, czy nie masz w sobie smykałki do niesienia pomocy innym. Czy może chęć działania na rzecz drugiego człowieka czy zwierzęcia bezinteresownie, nie jest TYM, czego właśnie szukasz. Tylko próbując, znajdziesz na to odpowiedź.

Spędzisz super czas

Mimo, iż często praca wolontariacka wymaga pewnych wyrzeczeń, to pracując z tak wartościowymi ludźmi nie może być nudno! Znajdując obszar pracy, który przynosi Ci przyjemność, połączysz przyjemne z pożytecznym. Będziesz wspaniale się bawił pomagając, a swoim uśmiechem zarazisz innych! Będzie na pewno ciekawiej niż przed ekranem telewizora.

Docenisz swoje życie

Spędzając czas z chorymi podopiecznymi  na oddziale szpitalnym, będąc w odwiedzinach u samotnej seniorki, u rodziny, która wiążę ledwo koniec z końcem- docenisz swoje życie. Poznasz jak wygląda życie z nieuleczalną chorobą, poznasz życie osoby samotnej, poznasz biedę od środka, poznasz życie dziecka w rodzinie patologicznej. Wpłynie to na Ciebie, wyciągniesz wnioski, łatwiej Ci będzie praktykować wdzięczność. Zapewne zaczniesz dziękować za to, co masz. Za rodzinę, zdrowie, pracę i pieniądze.

Jest więcej korzyści płynących z pracy bezinteresownej. Dużo z nich będzie bardziej konkretnych, zależnych od konkretnego obszaru, w którym niesie się pomoc. Niemniej jednak, wolontariat da Ci poczucie sensu, nierzadko przewartościuje Twoje życie, a może stanie się sposobem na nie.

Jeżeli czujesz się wykorzystywany podczas pracy, nie bój się jej zmienić. I nie zrażaj się. Jest naprawdę dużo innych opcji, w tym e-wolontariat, jeśli na przykład nie możesz znaleźć niczego stacjonarnego w swojej okolicy. Możliwości jest dużo, trzeba tylko chcieć. Chcieć pomagać i dołożyć swoją cegiełkę w tym przedsięwzięciu.

 

A jakie Wy macie doświadczenie w wolontariacie? Dlaczego warto spróbować tej formy pracy w swoim życiu? A może macie coś do polecenia w Toruniu? Dajcie znać w komentarzach! Inspirujmy się nawzajem!